
Както в много други сфери, новатори в прилагането на интегрираните транспортни системи са немците. През 60-те години на миналия век в Хамбург за пръв път се прилага таксуването с един превозен документ за всички видове транспорт в рамките на града и околността му. С времето германците усъвършенстват транспортната система – разработват тактов график за движение на превозните средства по цялата железопътна мрежа с еднакви интервали на движение на влаковете в пиковите и извън пиковите часове, обособяват гарите за лесен достъп до превозните средства на другите видове транспорт, дават пълно предимство на релсовите превозни средства пред останалите участници в движението, а също така разработват система за номериране на линиите на автобусите, трамваите и железниците, така че лесно да се запомнят и да не възникват повтаряния.
Описаните предимства бързо са възприети от съседните на Германия страни като в граничните райони превозните документи и разписанията са уеднаквени в полза на лесното придвижване на жителите им, където е необходимо са на два езика и навсякъде са публикувани в интернет. На местата, с повече от един вид транспорт се изграждат терминали, разположени на основните входно- изходни магистрали на големите градове. Най-често те са крайни или начални спирки на автобуси, от които пътниците се прекачват на трамваи, крайградски и градски влакове, за да продължат пътуването си до централните градски части на населеното място. По този начин в терминалите се събират пътниците за града, където в по-големи превозни средства ги поемат и ги разпръскват към близките населени места с по- малка концентрация на транспорт.

И макар че живеем във време на бум на информационните технологии, неограничен достъп до информация, постоянно посещаваме семинари къде ли не в Европа, за повечето от нашите шефове на транспортни ведомства, държавни фирми и частни оператори, интегрираният транспорт все още не е намерил почва у нас. В градовете има различни превозвачи, признаващи единствено билетите, издадени от тях. Превозните средства не спират на предварително определени места за лесно прекачване, а разписанията се пазят в строга фирмена тайна. Всичко описано само стимулира ширещия се сив сектор, който е завладял транспорта под различни форми в лицето на „таксита ментета” или „маршрутни таксита”.
Необходимо е предприемането на адекватни мерки за преминаване към разработването и внедряването на истински интегриран модел за управление на транспорта. В него нямат място популистките виждания за строителството на нови трамвайни трасета, закупуването на тролейбуси и сключването на договори с поредните „консултанти”. Тук става въпрос само и единствено за планиране и организацията (експлоатация, поддръжка, насочване на пътникопотоците и др.)!
За пристъпването към изграждане на интегрирано управление на транспорта трябва да се разгледат поотделно мерките, които правят такъв:




Голям потенциал за прилагане на тактов график за движение може да се намери при организацията на влаковото движение в софийския жп възел. Лявата схема представлява сегашната организация на маршрутите на влаковете, а вдясно е възможна схема с прилагане на тактов график според натовареността на направлението. Цветовете на схемата вдясно представят натовареността по съответното направление (с червено най- натоварено, жълто, синьо и зелено – най- слабо натоварено). Централна гара вече не е влакообразуваща за движещите се в региона влакове. Такива за града са Банкя, Искър, Подуяне. Гарите се превръщат в терминали, до които пътниците пристигат с автобуси, трамваи, тролейбуси и метро.

- Единният превозен документ. Повсеместното навлизане
на най-съвременните технологии за обмяна на данни не подминават и
градския транспорт. Преминаването към електронните чип карти отдавна
не е предизвикателство, а по-скоро необходимост. То облекчава
работата на транспортните оператори, организаторите на транспорта в
градовете, както и крайните потребители. Предимствата са очевидни:
еднократно се издават; гъвкави са по отношение на избора на
„план” за пътуване на пътниците; създават възможност за
лесно проследяване на пътникопотоците в реално време; безпроблемно се
осъществява счетоводството между операторите; могат да се зареждат
онлайн и много други.
- Интернет порталът. Съвременните тенденции за
продажба на услугата изключват продажбите „на гише”.
Клиентът трябва да бъде привлечен още докато е вкъщи, да бъде
„излъган” да си купи билет, под формата на намаление в
цената при онлайн покупка. Триковете при различните системи са
разнообразни. От съществено значение е фактът, че все повече интернет
порталите на превозвачите трябва да се превърнат в своеобразен
продавач на услуги, не винаги пряко свързани с транспортния процес.
Това гарантира задържане на клиентите и дава възможност за по-бързо
събиране на приходи. В някои случаи дори без да е осъществена
транспортна услуга - например закупуване на билет за кино, театър,
мач с намаление от градския транспорт и др.
Всичко това е възможно
и ще доведе до значително подобряване на приходите на транспортните
оператори и техните принципали.
Най-важният извод е, че съвременният
транспортен оператор е необходимо да се съобразява с променящата се
градска среда, като по този начин от една страна намали своите
„производствени” разходи, а от друга – предостави
адекватна транспортна услуга. Интегрираният похват за управление не
зависи от закупуването на 10 влака за метрото, 20 трамвая или 50
тролейбуса. Той е инструмент за комплексно решаване на транспортната
задача. Предлаганите от него решения, въз основа на нови похвати за
предварително събиране на средства, задължително чрез издаване на една
единствена персонална карта на всеки жител от града, която му дава му
достъп до всички линии (жп, автомобилни, метро, тролейбуси) на
обществения транспорт са единствен изход за устойчиво развитие на
транспорта в българските градове.
- Етикети: Логистика